niedziela, 17 lutego 2013

Makaron w roli głównej... ponownie!


Tym razem w roli głównej ponownie zjawia się makaron. I również będzie podawany "prosto z pieca".

Może ta lazania wygląda na skomplikowaną i niezwykle czasochłonną do wykonania - to uwierzcie mi, że będziecie zaskoczeni. Sos mięsno - pomidorowy przygotowuje się błyskawicznie, jedyna zabawa to gotowanie jajek i ich obieranie (co nigdy nie było moim ulubionym zajęciem!).

Jajek?
Tak! To lazania z jajkami i szynką w środku. Takie połączenie składników może się wydawać dziwne, ale uwierzcie - gdy jej spróbujecie, znikną wszelkie wątpliwości!


Quick Calabrian Lasagne
Szybka lazania po kalabryjsku
Inspiracja zaczerpnięta stąd.
Składniki na 6 - 8 porcji.

 • 4 duże jajka
 • 2 łyżki oliwy
 • 1 mała cebula, obrana i posiekana
 • sól, do smaku
 • 500 gram mięsa mielonego
 • 60 ml czerwonego wina lub wermutu
 • 1 litr pomidorowej passaty (plus 1 litr wody)
 • 2 kulki mozzarelli (po 125 g każda)
 • 500 gram makaronu lasagne (suchego)
 • 350 gram szynki serrano lub prosciutto (potrzebne było właściwie ok. 7 - 8 dużych plastrów szynki)
 • 1 opakowanie mozzarelli w wiórkach
  1. Piekarnik rozgrzewamy do 200 st. C. Do rondla z zimną wodą wkładamy jajka, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 7 minut, po tym czasie jajka studzimy i obieramy.
  2. W dużym garnku rozgrzewamy oliwę. Wrzucamy cebulę, solimy i smażymy, aż będzie miękka. Dodajemy mięso, mieszamy aż ładnie zbrązowieje. Wlewamy następnie wino / wermut i passatę, do pudełek po niej nalewamy wody, przepłukujemy i dodajemy do garnka. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 5 minut na sporym ogniu pod przykryciem.
  3. Jajka kroimy w plasterki, to samo robimy z mozzarellą. Blachę do lazanii (o wymiarach ok. 34 x 23 x 6 cm) natłuszczamy odrobiną oliwy.
  4. Na dno wylewamy formy chochlę bardzo rzadkiego mięsno - pomidorowego sosu. Układamy płaty ciasta - zużywamy ok. 1/4 opakowania. Ponownie wylewamy kolejną chochlę sosu. Na wierzchu rozkładamy ok. 1/3 plastrów szynki i 1/3 pokrojonych jajek i mozzarelli. Ponownie układamy makaron. Nakładamy dwie chochle sosu i znów 1/3 szynki, jajek i mozzarelli. Czynności powtarzamy, a na wierzchu układamy ostatnią warstwę makaronu. Zalewamy wszystko resztą sosu, posypujemy mozzarellą w wiórkach i szczelnie przykrywamy folią aluminiową. 
  5. Pieczemy w piekarniku przez godzinę. Po tym czasie zdejmujemy folię. Przebijamy wszystkie wartwy czubkiem noża, sprawdzając czy ciasto jest miękkie i ugotowane (gdyby tak nie było - ponownie przykrywamy formę i wstawiamy do pieca na kolejne 10 minut). Gotowe danie wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy bez przykrycia na ok. 15 - 20 minut. Kroimy na porcje i podajemy do stołu!

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz

  Przyciski Listonic

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...